Het onmiskenbare talent van Gianluca Di Taranto leerde ik enkele jaren geleden kennen, in een periode waarin hij als sommelier actief was bij The Jane in Antwerpen. Daar onderscheidde hij zich niet alleen door zijn feilloze wijnkennis, maar vooral door zijn vermogen om grenzen te verleggen. Zijn pairings waren gedurfd, doordacht en vaak ronduit verbluffend.
Wat me toen bijzonder is bijgebleven, is hoe hij versterkte wijnen inzette als subtiele ‘coating’: een ogenschijnlijk kleine ingreep die ervoor zorgde dat een krachtige Dalmore whisky moeiteloos harmonie vond met een selectie van ComtĂ©-kazen. Dat is geen toeval, dat is vakmanschap. Toptalent, zonder twijfel.
Via onze vrienden bij Uitgeverij Lannoo kreeg ik recent het nieuwste boek van Gianluca in handen: Wine Class - De Fles. Wat in eerste instantie leest als een toegankelijk en meeslepend verhaal, ontpopt zich al snel tot een indrukwekkend en bijzonder bruikbaar naslagwerk. Gianluca neemt je mee tijdens het volledige reistraject van wijn: van de wijngaard en het productieproces tot het moment waarop een sommelier in het restaurant de perfecte fles aanreikt bij je gerecht. Hij slaagt erin complexe materie helder en logisch te brengen, zonder ooit belerend te worden.
Wat dit boek echter echt onderscheidt, is de rijkdom aan praktische informatie die erin vervat zit. De Fles biedt een helder overzicht van aanduidingen op wijnlabels, herkomstbenamingen en classificaties, verduidelijkt terminologie rond rijping en kwaliteit, licht de zoetheidsaanduidingen bij mousserende wijnen toe en maakt zelfs de opbouw van de kostprijs van een fles transparant. Ook keurmerken en hun betekenis worden zorgvuldig gekaderd.
Voor iedereen die net als ik enthousiast met eten en drinken bezig is vormt het hoofdstuk over foodpairing een absoluut hoogtepunt. De vuistregels zijn helder en toepasbaar, en de uitgebreide lijst met Belgische culinaire klassiekers, aangevuld met maar liefst honderd andere gerechten, is goud waard in de dagelijkse praktijk. Als kers op de taart keert Gianluca het perspectief om: hij vertrekt van specifieke wijnen en koppelt daar telkens een gerecht aan dat er perfect bij aansluit. Een aanpak die even logisch als inspirerend is.
Na zijn debuutboek De Druif bevestigt Gianluca Di Taranto met De Fles opnieuw zijn vakkennis en autoriteit binnen het wijnlandschap. Dit tweede boek reikt de juiste tools aan om bewust en doordacht flessen te selecteren, zowel voor de gepassioneerde liefhebber als voor de professionele horecazaak. Voor mezelf is dit zonder twijfel een boek dat binnen handbereik blijft liggen, een referentie waar ik regelmatig naar zal teruggrijpen.
Disclaimer: All pictures and texts are copyrighted by Geert Conard and Esito Consulting unless stated otherwise in the article. While the producer or distributor might have gifted some items, these are in no way paid promotions or recommendations.
(1).jpg)
Top lectuur voor de leek als de pro .
BeantwoordenVerwijderen